A sikeres nyelvvizsga csak a diákon múlik? Természetesen nem!

A diák mondhatjuk úgy, hogy a nagyobb szeletet kapja a tortából 🙂viszont nem csak a tanuló szorgalmán, hanem a tanáron, sőt még egyes vizsga feladaton is múlhat egy-egy sikeres eredmény. Vannak típus feladatok, hallgatás vagy szövegértés amiket ha minél gyakrabban ismétel meg a tanuló annál biztosabban veszi majd az akadályt az adott pillanatban. Felmérések sora kimutatta, hogy egy ismerős feladat láttán nem alakul ki stressz helyzet és még akkor is biztosabban nyúlunk a tollhoz ha a tartalom idegen. A formagyakorlatok gyakorlása lehetővé teszik, hogy könnyedén és hamar megértse a diák a megoldandó feladatot. Hozzászokik az idő és megoldás lehetőségeinek a kihasználásához.

A szóbeli témakörök terén ugyan így van…a megadott témakörök begyakorlása megint csak biztonsággal töltik el a tanulót. Kidolgozott és jól begyakorolt témák lehetővé teszik, hogy gazdagodjon a szókincs és magabiztos legyen a nyelvhasználat.

Tapasztalataim szerint a hallás utáni szövegértési feladat gyakrabban hoz rosszabb eredményt. Ennek nagymértékben az az oka, hogy napunk legtöbb óráit úgy töltjük hogy a saját nyelvükön hallunk és kommunikálnunk és nagyon kevés vagy szinte semmi időt nem fordítunk arra, hogy a tanult nyelvet hallgassuk. Így egy sikeres nyelvvizsga eredmény ezen is múlhat …gondolkozzunk el azon hogy nyelvi környezetben mennyivel könnyebb helyzetünk lenne. Mivel ez többrészt nem adott, akkor tegyünk érte és hallgassunk annyi hanganyagot és idegen nyelvű fórumot, filmet amennyit csak lehetséges.

“ Hol vizsgázzak??” Amennyiben nem egy érettségi vizsgáról van szó, hanem egy ECL vagy ORIGO egy BME, TELC, vagy bármelyik más vizsgaközpontról, akkor beszéljünk előtte a felkészítő tanárral, hogy melyik központot ajánlja nekünk mert a követelmények és a nehézségi fokok eltérőek lehetnek. Egy jól kiválasztott vizsgaközpont is döntő szerepet játszhat a sikeres vizsgához. Például vannak olyan létesítmények, ahol nagyobb hangsúlyt fektetnek a kifejezés és megértésre, ezáltal kevesebb vagy egyáltalán nem tartalmaz a vizsga komoly nyelvtani feladatokat. Míg más központban ezek a feladatok szépen eloszlanak egyenlő arányban. Amennyiben a tanuló nincs tisztában a gyengeségeivel egy felkészítő nyelvtanár sok segítséget nyújthat abban, hogy melyik vizsgaközpontba menjen vizsgázni. Ezen kívűl minden fajta típus feladat gyakorlása mellett tanácsokat ad és kitér azokra a hibákra amik gyakorlás közben kitűnnek.

Így azt tanácsolnám a vizsga előtt állóknak, hogy ne sajnálják az időt a gyakorlásra, de azért ne csak a nyelvtani táblázatokba merüljenek el, hanem próbáljanak minél több típus feladatot megcsinálni sok-sok hanganyagot hallgatni és a szóbeli témakörökből kifejezéseket, szavakat gyűjteni.

Egy tapasztalt tanárral és a diák szorgalmával garantált a sikeres nyelvvizsga is!